Základní rozdíly mezi dřevostavbou a zděným domem

Základní rozdíly mezi dřevostavbou a zděným domemRodinný dům je snem každého z nás. O tom není žádných pochyb. Pokud se už rozhodnete pro výstavbu takové nemovitosti, jistě si hned na začátku budete pokládat jednu z nejzásadnějších otázek. Je lepší dřevostavba nebo zděný dům? Na to bohužel neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý člověk dává přednost něčemu trochu jinému a vyžaduje od svého budoucího obydlí rozdílné věci. V rozhodování by vám však mohly pomoci následující řádky.

Výhody a nevýhody dřevostavby

Pojďme začít nejprve tím, co lze u dřevostaveb považovat za klady. Mezi ně patří rozhodně to, že jde o ekologickou výstavbu, při níž jsou primárně používány dřevěné materiály, respektive ty, které vznikly ze dřeva. Vzhledem k tomu, že se jedná o suchou stavbu, její realizace bude podstatně rychlejší. U dřevostavby můžete očekávat nízkou objemovou hmotnost a zároveň dobré tepelně izolační vlastnosti. Opomíjet bychom neměli ani to, že u stejně velké dřevostavby na rozdíl od zděného domu získáte o něco větší podlahovou plochu.

Mezi nevýhody lze zařadit vysoké nároky na požární bezpečnost, a hlavně přesnost a správnost realizace. K tomu je zapotřebí jisté know-how. Dřevostavby jsou také méně odolné vůči živelným pohromám.

Výhody a nevýhody zděného domu

Pokud uvažujete o zděném domu, v jeho prospěch budou hovořit dobré akustické vlastnosti a tradiční, léty prověřený způsob výstavby. Zkrátka sázka na jistotu s menší náchylností na dotvarování jednotlivých částí.

Musíte však počítat s tím, že za takový objekt si připlatíte. Čeká vás více mokrých stavebních procesů, delší akumulace tepla, mnohdy až nadbytečné výdaje za energie a v neposlední řadě větší pracnost při realizaci.

Jestliže si nejste jisti tím, zda zvolit dřevostavbu nebo zděný dům, jednoduše si sami pro sebe napište seznam „pro“ a „proti“ pro obě dvě varianty. Každý má přece jenom trochu jiné představy.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*