Vybudujte ptákům na zahradě originální budku
Ptačí budka, to není jenom působivý doplněk zahrady. Jde o její praktickou součástí, která je využívána nejrůznějším ptactvem. Proto spojte dobré s užitečným a pusťte se do vybudování nové a krásné ptačí budky. Před jejím vytvořením si však důkladně promyslete, pro jaké ptactvo bude primárně sloužit, protože tomu musí zároveň odpovídat rozměry.
Velikost ptačí budky
Z pohledu provedení ptačí budky se meze rozhodně nekladou. Nejpoužívanějším výrobním materiálem je pochopitelně dřevo, které se dokonale hodí do libovolné zahrady a skvěle splyne s přírodou. Můžete však popustit uzdu kreativitě a nápaditosti. Nabízí i další materiály, barevná provedení a podobně.
Podstatnou sehrává nejenom velikost ptačí budky, ale také vletový otvor. Ten odpovídá ptákovi, který bude budku navštěvovat a zabydlí se tu. Pokud cílíte na sýkorky, vystačíte si s otvorem 28 mm a základna může nabývat rozměrů 12x12x20 cm. Jestliže se vaším cílem stane oblíbená koňadra, potom musíte vletový otvor zvětšit na 34 mm a počítejte s trochu větší budkou celkově – 12x14x25 cm. Třeba taková kavka potřebujete královský prostor. Základna by měla mít rozměr 20x20x35 cm a vletový otvor musí být alespoň 60 mm.
Správné situování budky
V okamžiku, kdy máte ptačí budku hotovou, přichází na přetřes volba toho správného místa. Obecně je vhodné situovat ptačí budky směrem na jihovýchod a na jih, což je pro ptáky nejpříznivější. Jestliže jich budete umísťovat více, pak dbejte na rozmezí alespoň dvaceti metrů. V neposlední řadě sehrává důležitou roli také výška ptačí budky. Ideálně je to někde v rozmezí od dvou do čtyř metrů. Tam se u vás bude ptákům dařit nejvíce. Jako bonus jim samozřejmě můžete přichystat i krmítko, které především v zimních měsících naplníte lahodnou stravou. Obojí bude na zahradě vypadat fantasticky a ještě uděláte něco pro přírodu.
Přidat komentář k článku