Nepodceňujte správnou recyklaci baterií

Nepodceňujte správnou recyklaci bateriíBaterie neboli akumulátory jsou všudypřítomným artiklem. Přenosné zdroje energie, kterou potřebujeme pro správnou funkčnost nejrůznějších elektronických zařízení a výrobků. Prvky, bez nichž bychom mnohé produkty mohli rovnou označit za nefunkční.

Tak přesně tohoto sortimentu se ročně vyrobí desítky milionů kusů. A vzhledem k tomu, že jde o doplňky s omezenou životností, je třeba pomýšlet nejenom na jejich využití, ale také na důkladnou recyklaci. Hned vám povíme proč.

Obsahové složení baterie

Důvod je velice prostý. Tužkové baterie a akumulátory obsahují přemíru libovolných látek, jež nejsou zrovna dvakrát přínosné pro přírodu. Nesmí se proto vyhazovat do běžného koše. Důležitá je recyklace baterií, aby vnitřní kovy a ostatní prvky neunikaly mimo obal akumulátoru na nevhodném místě.

V závislosti na typu baterie můžete narazit na nejrůznější látky.

  • Nikl, mangan a kadmium
  • Měď, zinek a olovo
  • Kobalt stříbro a lithium

Výjimkou není ani hydroxid draselný, který je považován za žíravinu. Ano, tohle všechno a mnohé další ukrývají novodobé akumulátory. Každý si tak určitě dokáže představit, co škody mohou způsobit, když je vyhodíte do klasického odpadkového koše a tyto látky se pozvolna začnou uvolňovat do země a vody, zkrátka do přírody.

Recyklujte baterie na tom správném místě

Jestliže dojde k vybití vámi používaného akumulátoru, rozhodně navštivte místo určené k jeho odevzdání. V dnešní době nemusíte chodit ani příliš daleko. K dispozici jsou totiž kontejnery na elektroodpad, ale také menší a speciální koše rozmístěné na důležitých místech. Obvykle jsou to tyto lokality.

  • Prodejny s elektronikou
  • Hobby markety
  • Drogerie
  • Potraviny
  • Školy a veřejné instituce

Ano, na všech těchto působištích můžete baterie odevzdat zcela bezplatně a s dobrým pocitem, že děláte něco přínosného pro přírodu a vůbec celkově pro životní prostředí.

Když nebudete používat baterie, je pro vás důležitá elektřina

Možná si řeknete, že akumulátory kvůli jejich složení vlastně nechce mít v domě. Jenže, pak by všude kolem vás musela být elektřina, respektive její zdroje. A to je naprosto nemožné. Díky tomu, že se celý den pohybujeme, potřebujeme mobilní zdroj energie k životu, práci, zábavě a k ostatním věcem.

Stačí jen, když si uvědomíte, jak škodíte svému okolí v okamžiku, kdy vyhazujete baterie do koše. Přitom recyklace baterií je natolik snadnou a dnes již velice dostupnou činností.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*