Jaké exotické stromy mohu pěstovat na zahradě?

Jaké exotické stromy mohu pěstovat na zahradě?knollzw / Pixabay" />Exotické stromy jako palmy máme mnohdy spojené s destinacemi, kde je stále teplo a nikdy nepadá sníh. Některým z exoticky vypadajících rostlin se však daří i v našich podmínkách. Dokonce navzdory nižším teplotám, než jsou ty, ve kterých se obvykle pěstují, mohou mít i chutné plody. Pojďte se podívat na exotické stromy, které si lze zasadit na zahradě a u kterých se dočkáte ovoce.

Okrasné dřeviny na zahradu

Palmy a jiné exotické dřeviny jsou velice efektivním doplňkem každé zahrady. Existují i takové druhy, které mohou být pěstovány v našich podmínkách a snášet bez problémů zimní měsíce. Pohled na zasněženou palmu na zahradě je pak velice zajímavý, ale rozhodně se nejedná o nic neobvyklého. Některé druhy těchto rostlin snáší velké teplotní výkyvy i ve své domovině a tak jim ani česká zima nijak neublíží. Dávejte však pozor při výběru, zda je vámi pořizovaný exotický strom opravdu mrazuvzdorný. V našich podmínkách bývá nejčastěji úspěšně pěstovaná juka nebo agáve.

Kaki neboli banán severu snese i mrazy

Pokud hledáte rostlinku, se kterou byste měli začít při pěstování exotického ovoce venku začít, určitě zvolte pawpaw, který se také nazývá muďoul trojlaločný. Plody, které můžete znát jako kaki, chutí připomínají banány, ananas nebo mango. Jedná se o rostlinu, která má svůj původ v USA. Vedle chutných plodů má i působivé květy v oranžovo-hnědé barvě a nevadí jí zima. Snese dokonce teploty okolo -25 stupňů Celsia.

Ostatní ovocné stromy chraňte před zimou

Pěstovat můžete i další exotické stromy, ale je třeba pro ně vytvořit co nejpříznivější podmínky a chránit je před zimou a před mrazem, jak jen je to možné. Zejména mladší rostlinky jsou opravdu hodně náchylné. Nikdy je nevysazujte na otevřenou plochu. Naopak se je snažte umístit do zákrytu mimo vítr, například k domu nebo jinému stavení. Dále je třeba již na podzim zahrnout hlínou kořeny a celkově se postarat o zateplení. Když vytvoříte dobré podmínky a budete stromky proti zimě chránit, můžete pěstovat i vlastní citronovníky – u nich se však úrody nejspíše nedočkáte.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*