Jak na realizaci zahradního koupacího jezírka? A jak v něm zajistit pořád čistou vodu?

Jak na realizaci zahradního koupacího jezírka? A jak v něm zajistit pořád čistou vodu?Pokud přemýšlíte o tom, že si na svůj pozemek pořídíte zahradní jezírko, je třeba zvážit několik věcí, než se do toho pustíte. V první řadě se musíte ujistit, že je jezírko správně nainstalováno, aby se nestalo líhní komárů nebo jiných nežádoucích škůdců. Dále se musíte ujistit, že je vaše jezírko dostatečně velké, aby se do něj vešli plavci všech velikostí, a že je voda vždy čistá a průzračná. To opravdu není snadné a mnoho lidí na některém z těchto úkolů pohoří.

Je možná realizace koupacího jezírka svépomocí?

Návodů na stavbu koupacího jezírka je všude plno. Některé šikovné kutily mohou podpořit ke stavbě zahradního jezírka svépomocí. Ale je to možné? Samozřejmě, že si mnoho lidí chce zkusit postavit koupací jezírko. Koneckonců internet je plný návodů a video návodů na toto téma. To však neznamená, že to zvládne každý. Stavba zahradního jezírka je složitý proces, který vyžaduje nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti. Někoho může odradit, pokud práce nepostupují tak, rychle, jak si představoval nebo když je hned při instalaci potřeba řešit opravu jezírkové fólie. Obvykle to končí výkopem. Ten si většina kutilů chce ve volných chvílích pořídit sama. Když však přichází jaro a na zahradě je pořád jen jáma, která se při dešti naplní vodou, je výsledkem většinou povolání odborné firmy na stavbu jezírek.

Kvalita jezírka postaveného svépomocí je nejistá

Pravděpodobnost, že biotop postavený svépomocí bude stejně kvalitní jako biotop vyrobený profesionály, je poměrně malá. I při nejlepší vůli stále hrozí, že se kutilské jezírko časem promění v zarostlou louži a peníze investované do materiálu a vybavení se doslova utopí ve vodě. Pokud tedy uvažujete o pořízení zahradního jezírka, určitě si na to najměte profesionála. Budete tak mít jistotu, že vaše jezírko bude správně nainstalováno a že vám bez problémů vydrží dlouhá léta.

Jak na udržení čisté vody v jezírku?

O kvalitě vody v koupacím jezírku rozhoduje poměr regenerační a koupací zóny. Pokud jsou obě zóny stejně velké, je čistící proces sice funkční, je nutné jej ale doplnit čerpadlem, aby se voda více pohybovala. Menší regenerační zóna často nezvládne vodu vyčistit a je nutné ji doplnit o čerpadlo s čističkou. Optimem je regenerační zóna větší než zóna koupací. Ideální poměr se pohybuje okolo 70:30. V koupací části je pak voda tak čistá, že je možné dohlédnout na dno.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*