Dřevostavba nebo zděný dům

Dřevostavba nebo zděný důmOtázka, kterou si pokládá pravděpodobně velká spousta lidí, jež plánují výstavbu svého rodinného domu. Odpověď na ni však není tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vždy jde o individuální požadavky konkrétního člověka a stejně tak je třeba k výběru přistupovat.

Abychom vám tuto volbu co nejvíce usnadnili, přinášíme několik informací týkajících se výhod a nevýhod toho či onoho řešení. Možná právě na základě nich si uděláte celistvou představu o tom, jak má vypadat vaše budoucí obydlí.

Postavte si zděný dům

drevostavba zdeny dumPro tuto variantu hovoří jistě určitá tradice, minimálně co se týče území České republiky, kde se již od pradávna budují především zděné objekty. Ty se vyznačují svými prvotřídními akustickými vlastnostmi a menší náchylností na jakékoliv dotvarování.

S cihlou však přichází také negativa, která lze spatřit ve vyšších pořizovacích nákladech. I samotný proces výstavby je o něco složitější a náročnější, než u dřevostavby. Jde ostatně o mokrou variantu. Smířit se musíte i s delší dobou při akumulaci tepla nebo s vyšším výdajem na provoz celé domácnosti.

Dejte přednost moderní dřevostavbě

Opak toho je dřevěný stavební materiál, jenž lze považovat za suchý stavební prvek, jehož doba výstavby je podstatně kratší a zároveň koresponduje s životním prostředím. Za pozitivum lze zdůraznit vetší podlahovou plochu, ale také dokonalejší tepelně izolační předpoklady. Nízká objemová stálost je pouze pomyslnou třešničkou na dortu.

Co se týče nevýhod dřevostaveb, počítejte s výraznějšími nároky na celkovou přesnost výstavby. Vyžadovány jsou i protipožární předpoklady vzhledem k použitému stavebnímu materiálu. V neprospěch dřevěného domu, oproti tomu zděnému, hovoří bezpochyby i menší odolnost vůči výraznějším povětrnostním podmínkám a různým živelným pohromám.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Evgeni Dinev)
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*