Barvy mohou změnit domov k nepoznání

Barvy mohou změnit domov k nepoznáníSymbolika barev a jejich účinky na lidskou psychiku se využívaly už ve středověku. Převládající barvy v našich pokojích navozují určitou atmosféru, některé uklidňují, jiné navozují pocit útulnosti nebo svěžesti. Každý z nás má jistě svou oblíbenu barvu, přesto bychom se měli dobře zamyslet, než si tuto barvu zvolíme jako dominantní ve svém obytném prostoru. Barvy v bytě ovlivňují náš život mnohem víc, než jsme ochotni připustit.

Elegantní bílá sjednocuje, ale může být i nudná

Bílá je základní barva, kterou se nic nezkazí, dá se kombinovat s některou z dalších barev, s různými materiály, ať přírodními (dřevo), nebo umělými (plast). Bílá je symbolem čistoty, pokud je jí však v místnosti moc, může působit nudně. K jejím dalším kladům patří, že zvětšuje a prosvětluje prostor.

Chladná modrá uklidní a zpomalí tep

Modrá je letní obloha nebo chladná vodní hladina. Modrá barva se proto hodí na nízký strop, který dokáže opticky pozvednout. Na podlaze vytváří pocit chladu a spousta lidí z ní nemá dobré pocity. Modrá barva se dobře hodí jako doplňková do koupelen a také do ložnice, kde navodí příjemné prostředí pro relaxaci.

Červená otepluje a v interiérech působí různorodě

Použití červené barvy má své přínosy i svá úskalí. Každý odstín působí jinak  –  na velkou plochu by se měla použít jedině červená s příměsí hnědé, jasně červená se doporučuje jen do místností, ve kterých netráví člověk moc času atd. Červená použitá jako doplněk dominující bílé působí vesele, interiér působí pozitivně a optimisticky.

Pozor na fialovou

Na první dojem může být fialová zajímavá, ale delší pobyt ve fialové místnosti  může vyvolávat smutek a deprese. S touto barvou bychom měli být opatrní, je pravděpodobné, že po čase se budeme cítit pod psa. Fialovou mají rádi lidé citově nestálí a děti. Pokud ji přesto chceme použít, tak jen na kvalitních doplňcích.

Rozsáhlá barevná změna interiéru

Barevné změny v interiéru souvisí často s rozsáhlejšími pracemi malířskými, natěračskými, výměnou podlah, obkladů, což si vyžádá větší finanční investici. Málokdo už ví, že potřebné prostředky je možné získat díky překlenovacímu úvěru od ČMSS, na který nemusí mít klient ani naspořeno. Stačí vstupní vklad 1000 Kč a domov může brzy zářit novými barvami.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*