Vytvořte si herbář, který vám bude dělat radost

Vytvořte si herbář, který vám bude dělat radostRostliny a květiny dělají radost mnohým z nás, o tom jistě není žádných pochyb. Pokud se jimi chcete obklopovat i v zimním období nebo tehdy, kdy nemáte chodit čas do přírody, vytvořte si domácí herbář. Ano, přesně ten herbář, který mnozí z nás tvořili během svých školních let. Není na tom nic špatného. Právě díky němu budete mít své oblíbené květiny neustále u sebe, i když v sušeném stavu.

Zaměřte se na své oblíbené rostliny

Herbář pochopitelně může nabývat nejrůznějších podob. Pokud máte zájem sbírat desítky rostlin, pak si připravte i pořádnou základnu. Například v podobě mnohastránkového sešitu nebo knižní vazby s tvrdými deskami. Nikdo samozřejmě neříká ani to, že nemůžete mít více herbářů najednou.

Při sbírání rostlin byste se každopádně měli zaměřit na ty, které máte rádi. Když vyrazíte do přírody utrhněte květinu tak, aby se vešla do herbáře a vypadala dobře. Tzn., aby měl plný květ, listy, stonek a podobně. Lepší je utrhnout si více květin do zásoby, protože při sušení může dojít k poškození některých kousků.

Zvolte tradiční způsob sušení

Možná si pokládáte otázku, jak vlastně květiny vhodně sušit, abyste zachovali jejich přirozenou podobu? K tomu můžete rovnou využít onen zmiňovaný herbář. Vsaďte na metodu lisování. Přilepte rostlinu do herbáře, rozložte ji do finální podoby a vše důkladně zatižte. V závislosti na druhu květiny bude několik dnů až týdnů probíhat proces schnutí. Teprve až jsou vložené rostliny dostatečně proschlé, vkládejte další, abyste nenarušili vzhled těch původních.

Tímto způsobem si můžete vytvořit domácí herbář, který bude do nejmenšího detailu odpovídat vašim požadavkům. K rostlinám si můžete vepsat jejich jména a další informace. Výjimkou není ani další grafická úprava. Zkrátka domácí herbář, jak se patří. Ten si pak můžete prohlížet během dlouhých zimních večerů.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*