Jaké si vyberete obklady a dlažbu? Možností je mnoho

Jaké si vyberete obklady a dlažbu? Možností je mnohoS nejrůznějšími obklady a dlažbami se lze dnes setkat v mnoha různých místnostech, ale jejich královstvím zůstává koupelna. Pokud i vy patříte k těm, kteří přemýšlejí o tom, že by chtěli svou koupelnu pozvednout pomocí nových obkladů a dlaždic, máme pro vás několik praktických informací, které vám pomohou se ve světě těchto materiálů lépe vyznat.

Nejen vzor či rozměry

Nutno říci, že faktorů, které je dobré při výběru dlaždic a obkladů zvážit, je poměrně mnoho. Pro většinu lidí je stěžejní především jejich barva a vzor, případně velikost, ale vzít v úvahu bychom měli rovněž další faktory, například úpravu povrchu či protiskluznost, která je v koupelně zvláště důležitá.

Lesklé versus matné

Nabídka obkladů je dnes velmi široká, proto je dobré zvážit, zda preferujete obklady s klasickým lesklým povrchem nebo zda dáváte přednost povrchu reliéfnímu, či dokonce matnému. Nespornou výhodou lesklých obkladů je to, že díky odrazu světla prostory opticky zvětšují a prosvětlují, proto jsou vhodné například do menších koupelen, ve kterých není žádné okno. Nevýhodu může představovat skutečnost, že jsou na nich více vidět zaschlé kapky i otisky prstů, vyžadují tak pravidelné čištění. Pokud toužíte po lesklé dlažbě, protiskluzová úprava je nezbytností a doporučuje se také umístění vhodné předložky, z tohoto úhlu pohledu jsou tak matné obklady a dlažby praktičtější. Výhodou reliéfních obkladů jsou velmi originální designy, například dřevo či kámen.

Velké versus malé

V porovnání s několika lety zpět jsou dnes mnohem modernější velkoformátové obklady, jejichž prostřednictvím lze vykouzlit nejrůznější design. V současnosti tak lze pořídit obklady a dlaždice o rozměrech 120×120 cm či dokonce 120×240 cm. Velkoformátové dlaždice pak vypadají velmi dobře také v kombinaci s mozaikami vytvořenými z obkladů o mnohem menších rozměrech, například 10×10 cm. Pokud po nich toužíte, nezapomeňte, že velké obklady vyžadují zručného pokladače i zcela rovné stěny či podlahu. Z tohoto důvodu tak mnoho lidí stále dává přednost formátům menším, například  60×120, 30×90, 80×80 či 40×80 cm.

Jednobarevné versus barevné

V případě vzorů a barev se již několik let v souvislosti s obklady i dlažbou preferuje minimalistický styl, tedy nejrůznější obklady a dlažba s dekory mramoru, kamene i dřeva. Oblíbené jsou především barvy v přírodních neutrálních odstínech, občas oživené kontrastní kombinací.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*