Dřevo nebo pelety. Čím je lepší topit?

Dřevo nebo pelety. Čím je lepší topit?Spousta lidí se v dnešní době zamýšlí nad tím, do jakého topného prvku investovat. Vzhledem k rostoucím cenám plynu a elektřiny se již delší dobu dostávají do popředí zájmu kotle a krby na dřevo. Jejich velkým konkurentem jsou pak kotle na pelety. Jestliže se mezi nimi nemůžete rozhodnout, možná vám pomohou následující řádky.

Výhody a nevýhody topení dřevem

Pokud se rozhodnete topit dřevem, užijete si v první řadě příjemného zvuku praskajícího dřeva a laskavého pohledu do plápolajícího ohně. Nákup krbových kamen, krbové vložky nebo kotle bude jistě cenově dostupnější záležitostí nežli v případě pelet. Za přispění vhodného modelu si dopřejte dlouhého sání tepla a zároveň snadného napojení na stávající odvod spalin. Nabízí i přemíra designových modelů topných zařízení.

Počítejte však s ručním přikládáním dřeva a zatápěním. Musíte mít tedy čas na zpracování a uskladnění dřeva. Za určité negativum lze označit trochu zhoršenou regulaci tepla.

Výhody a nevýhody topení peletami

V případě pelet už se bavíme o automatickém zapalování. Moderní kotle přináší dostatečný výkon a velice snadnou regulaci tepla. Využívat můžete i letního provozu, termostatu a přídavných zásobníků na pelety. Ke kotli tak nemusí delší dobu, a to i vlivem automatického programu. Mnohé jistě uspokojí také fakt, že jde o ekologický zdroj topení.

Každé pro má však i své proti, a to platí i u pelet. Z hlediska pořizovacích nákladů si jednoduše připlatíte. Takový zdroj tepla navíc nemůžete provozovat bez přísunu elektrické energie. Poměrně velké nároky jsou kladeny také na spalinové cesty. Ty musí být dokonale utěsněné. Pokud tedy disponujete starým napojením na kotel, s největší pravděpodobností zjistíte, že to není možné a je třeba vybudovat novou spalinovou cestu.

Ať už se rozhodnete pro topení dřevem nebo peletami, v každém případě to bude levnější nežli plyn a elektřina.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*