Červotoč se může zabydlet i u vás doma. Jak se ho nadobro zbavit?

Červotoč se může zabydlet i u vás doma. Jak se ho nadobro zbavit?Na dřevo jako na stavební materiál nedáme dopustit. Ovšem jen do doby, kdy jsme nuceni čelit nečekané komplikaci v podobě nezvaného hosta – červotoče. Jeden z nejčastějších dřevokazných škůdců o sobě dává vědět specifickým chroupáním a dokáže natropit pořádnou škodu. Jak se proti němu bránit? Řešení známe a rádi se o něj s vámi podělíme.

S dřevokazným hmyzem je to podobné jako například s moli – škody většinou nezpůsobují dospělí jedinci, ale larvy, pro které je dřevo domovem. Červotoči ho požírají, poté se zakuklí a připravenými výletovými chodbičkami vyletí ven, aby přivedli na svět další generaci. Soustava kanálků snižuje pevnost dřeva, a navíc jimi dovnitř snadno proniká voda a zárodky dřevokazných hub.

Jak poznáte, že s vámi bydlí červotoč?

Všimli jste si, že se na podlaze neustále objevují jemné piliny? A k tomu vás navíc ruší chroupavé zvuky (pozor, uslyšíte je jen v době, kdy je doma absolutní klid)? Pokud se nábytku objevují malé dírky (výletové otvory), pak je nadmíru jasné, s kým máte co dočinění. Pravděpodobně půjde o některý z druhů červotočů.

Jakmile škůdce identifikujete, vyhlaste mu válku. Ochrana dřeva musí proběhnout co nejdříve, jinak hrozí jeho úplné zničení. Vhodný postup zvolíte dle stupně poškození – počítejte s tím, že velmi „prožrané“ prvky budete muset vyměnit.

dum zahrada nabytek.cz ochrana dreva cz

Jak se červotoče zbavit?

U nového (tzn. nenapadeného) dřeva je účinnou prevencí impregnace speciálním přípravkem. Ten mimo jiné poslouží i jako ochrana dřeva před dřevokaznými houbami a povětrnostními vlivy. Pokud již k napadení došlo, nabízí se několik možných řešení:

  • Injektáž přípravku – pomůže v případě, že se larvy nezavrtaly hlouběji do dřeva.
  • Mikrovlnné prozařování dřeva – provádí se pomocí tzv. mikrovlnného generátoru a larvy doslova usmaží.

Pokud si s červotoči nevíte rady, obraťte se na specializovanou firmu, která má s hubením dřevokazných škůdců bohaté zkušenosti. Další informace o ochraně dřeva najdete na www.ochrana-dreva.cz.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*