Správná údržba zahradní techniky

Správná údržba zahradní technikyKaždý majitel zahrady má v kůlně nebo garáži zahradní techniku, kterou využívá k udržování této zahradní plochy. Takové stroje jsou velkým pomocníkem. Dokáží ušetřit spoustu fyzických sil, a hlavně díky nim trávník vypadá, jako ze žurnálu. Typickým příkladem je sekačka. Zapomínat byste však neměli na to, že o zahradní techniku je třeba se také řádně starat. A právě na její údržbu bude zaměřen tento článek.

Začněte od řádného čištění

Zahradní sekačka může nabývat nejrůznějších podob, a to i z pohledu samotného pohonu. Pokud vlastníte elektrickou variantu sekačky, než se pustíte do jakékoliv údržby, vždy ji vytáhněte ze zásuvky. Takovým pomyslným odrazovým můstkem v případě údržby se stane čištění. Několikrát do roka nebo alespoň na konci sezóny byste měli sekačku vyčistit. Tím zamezíte jejímu následnému vzniku rzi a snižování životnosti některých dílů.

Výměna kapalin a dílů

Zaměřte se na důležité části sekačky týkající se nejenom motoru, ale také žacího ústrojí. Pokud se jedná o benzínovou sekačku, vyměňte motorový olej a společně s ním nezapomeňte na výměnu nebo alespoň čištění vzduchového filtru. Zaměřte se také na kontrolu zapalovacích svíček. Prostor kolem motoru se snažte důkladně vyfoukat kompresorem ještě, než se pustíte do rozdělávání a výměny.

Některé díly mohou vyžadovat namazání, které v žádném případě nepodceňujte a postupujte podle manuálu a plánu údržby dodávaném k sekačce. U žacího ústrojí je dobré nabrousit nože. Ty musí být nejenom ostré, ale také správně vyvážené. Pokud jde o nádrž s benzinem, nechte ji na zimu poloprázdnou. To je ideální varianta. Úplně prázdná nádrž není dobrá pro karburátory a plná nemusí být také dobrá, protože v ní bude starý benzín. U té poloprázdné totiž na jaře dolijete půlku nádrže čerstvým benzínem.

Takto vyčištěnou, zkontrolovanou a promazanou sekačku pak můžete uložit k zimnímu spánku a vytáhnout ji opět až na jaře připravenou k provozu.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*