Nopová fólie – pomocník při hydroizolaci staveb

Nopová fólie – pomocník při hydroizolaci stavebStavíte dům nebo plánujete rekonstrukci a zateplení starší stavby? Nejspíš jste už od svého projektanta slyšeli, že je dobré chránit obvodové zdi, tedy hlavně soklovou izolaci, nopovou fólií. Hledáte víc informací a nechce se vám pročítat stavební fóra? Připravili jsme pro vás krátký souhrn důležitých faktů, které vám pomohou se rozhodnout, zda a do jaké nopové fólie investovat.

Co to je a jak poznat, kterou potřebujete?

Nopová fólie patří mezi hydroizolační materiály. Vyrábí se z polyethylenu (HDPE) černé, šedé nebo hnědé barvy a její hlavní výhody jsou pevnost a odolnost vůči povětrnostním podmínkám.

Nopovou fólii poznáte na první pohled podle prolisů kuželového nebo hvězdicového tvaru. Díky nim kolem fólie proudí vzduch a to pomáhá odvádět vlhkost. Nopky jsou různě vysoké, čím vyšší, tím lepší je proudění vzduchu kolem fólie a odvádění vlhkosti. Pokud tedy potřebujete zabránit vlhnutí zdí starého domu, je to ideální varianta.

Na trhu najdete čtyři typy nopových fólií. Základní verze (plastová fólie s prolisy) vám bude stačit pro vylepšení hydroizolace obvodových zdí.

Druhým typem je nopová fólie s perforací, která se používá při stavbě zelených střech. U těch je velice důležité zabezpečit odtok přebytečné vody, v bahně by totiž rostliny příliš neprospívaly. Perforovaná nopová fólie na zelených střechách slouží jako součást drenážního systému.

Při stavbě zelených střech se setkáte i s třetím typem – nopovou fólií s nakašírovaným textilem.

Čtvrtý typ je nopová fólie s mřížkou, která se používá jako separační a výztužná vrstva pod nové vnitřní omítky.

Konec vlhnutí stěn domů

Jak už jsme zmínili, nopové fólie jsou ideálním řešením v případě, že potřebujete obnovit hydroizolaci u starší stavby. Kdy to udělat? Většinou o tom majitelé začnou přemýšlet až ve chvíli, kdy se nemůžou zbavit vlhkých zdí ve sklepě, nebo v jiné místnosti. Dost často se tento problém objevuje v domech postavených do svahu.

Hlavním cílem je tedy zabezpečit vysychání zdí a omezit pronikání vlhkosti z půdy. V tomto případě se nopové fólie instalují nopky na zeď, takže může vzduch dobře proudit a stavba vysychá.

Chraňte soklovou izolaci u novostaveb

V případě novostaveb je už hydroizolace řešená více způsoby, takže nopové fólie slouží hlavně jako ochrana a vylepšení. Dost často se proto pokládá nopky ven, ale v tom případě je dobré na nopky dát ještě další vrstvu, například geotextilii.

Nezapomeňte na ukončovací lištu

I sebelépe položená nopová fólie nebude plnit svou funkci, pokud ji necháte jen volně, což bývá na stavbách často vidět. V tom případě ale riskujete, že se dovnitř dostane nějaký nepořádek a fólie nebude fungovat tak, jak potřebujete. Ukončovací lišta, která se upevní přímo na zeď domu, tomu zabrání, a navíc bude celek vypadat mnohem estetičtěji.

Už máte v problematice použití nopových fólií jasněji? Pokud jste právě zjistili, že ji budete potřebovat, máme pro vás tip na ověřeného dodavatele – firmu Agrotex. Nopové fólie si objednáte přes e-shop s dopravou až k vám domů.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*