Jak připravit zahradu na jaro: 7 kroků, které byste neměli vynechat

Jak připravit zahradu na jaro: 7 kroků, které byste neměli vynechat



 

Jakmile se zima začne chýlit ke svému konci, je nejvyšší čas začít s přípravou zahrady na jarní sezónu. Po chladném období potřebuje péči, díky které vás bude opět těšit svou krásou. I když je každý pozemek jiný, existují doporučení vhodná jak pro menší zahrádky, tak i pro rozlehlé plochy. Shrnuli jsme je pro vás do tohoto článku.

1. Zjistěte, jak to na zahradě vypadá

Ještě než se pustíte do konkrétních činností, vydejte se na průzkum. Zima mohla napáchat škody, které zvládnete včas odstranit. Můžete narazit na popraskanou dlažbu, poničené okrasné květináče či sochy a další problémy. Vše si poznamenejte a postupně zařiďte nápravu.

2. Zaměřte se na půdu

Jakmile sluneční paprsky půdu dostatečně prohřejí, bude vás čekat její kypření. Odborně se tento úkon nazývá rotavace. Následně byste měli dodat kompost, který jí předá živiny.

3. Ošetřete trávník

Zelený koberec považuje spousta majitelů za největší chloubu své zahrady. Ať už to pociťujete stejně, nebo nikoliv, o trávník se musíte postarat v každém případě. Shrabejte zbytky listí, popadané větvičky, mech a další nežádoucí nánosy. Poté lze dosít trávu na holá místa. A pak už přijde na řadu to nejdůležitější – hnojení.

zahradní techniky

4. Zkontrolujte výbavu

Při údržbě pozemku využíváte nejrůznější pomocníky. Nespoléhejte se na to, že jsou určitě v pořádku, když celou zimu dobu ležely v kůlně. Než s vámi půjdou „do akce“, musíte je zkontrolovat. Nevynechejte žádný typ zahradní techniky a ani menší zahradní nářadí pro ryze ruční práce. Můžete se setkat s celou řadou nemilých překvapení, jakými jsou rez, uvolněné šroubky, zteřelé gumy, popraskané šasi apod.

5. Prořezejte stromy

Dalším důležitým krokem přípravy je průklest stromů neboli prořezání. Týká se samozřejmě i keřů a okrasných dřevin. Zbavte je starých a uschlých větví, aby opět získaly vitalitu.

zahradní nářad

6. Postarejte se také o rány

A u stromků ještě zůstaneme. Mráz se na nich mohl nepěkně vyřádit. Výsledkem bývají rány a praskliny. Jak na jejich ošetření? Použijte na ně stromový balzám, latex či štěpařský vosk.

7. Připravte kompost

Únor či březen představují ideální dobu pro založení kompostu, ze kterého budete těžit cenné přírodní hnojivo. Pokud s ním už máte zkušenost, moc práce vás nečeká, maximálně úpravy místa nebo opravy ohraničení. Jestli s kompostem teprve budete začínat, zvolte plochu v ústraní, avšak ne na prudkém slunci, které by materiál vysušovalo. Dařit se mu bude v polostínu pod keřem či stromem.




Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*