Co jsou to pasivní domy?

Co jsou to pasivní domy?



Nízkoenergetické rodinné domy zná pravděpodobně každý. Pasivní dům je něco obdobného, jen zachází v úsporách na provoz domácnosti mnohem dál. Jde o objekt, který je schopen využívat vnějších zdrojů energie ke svému účelu a spotřebuje velice málo financí pro celoroční provoz.

Za pasivní domy jsou označovány budovy, jejichž roční potřeba tepla nepřesahuje hranici 15 kWh na m2 podlahové plochy. Zároveň je přihlíženo k neprůvzdušnosti stěn nebo roční potřebě primární energie.

Základní koncepty pasivních domů

pasivni dumPasivní dům je realizován již od samotného prvopočátku, tedy grafického návrhu. Už od tohoto okamžiku musí být přistupováno k zásadním a důležitým faktorům, aby bylo docíleno výše uvedených požadavků.

  • Správné situování vůči světovým stranám, včetně rozložení vnitřních místností
  • Návrh na využití místních zdrojů, jako je sluneční energie, voda, apod.
  • Nezastíněná fasáda a mnohé další skutečnosti

Většina pasivních domů je samozřejmě vyrobena ze dřeva, s přihlédnutím k pozitivním vlastnostem tohoto výrobního materiálu. Výjimkou však nejsou ani zděné konstrukce.

Důležité prvky pasivního domu

Pakliže bychom měli popsat ty nejvýraznější stavební složky pasivního domu, bude to jistě nadměrná izolace, jak přírodního, tak průmyslového charakteru. Důležitou roli hrají také výplně otvorů, ideální v podobě trojskla.

Nedílnou součástí takového objektu je větrání, respektive rekuperace vzduchu. Ta má podobu jak přirozenou, tak nucenou, potažmo mechanickou. Vytápění a chlazení je realizováno za přispění solárních panelů či tepelných čerpadel.

Pasivní domy po dodržených všech předepsaných norem zajišťují příjemné a komfortní bydlení s minimálními náklady. Počítat však musíte s podstatně vyšší investicí, než která je u klasického nebo nízkoenergetického objektu. Návratnost je tak v řádu desítek let.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:Serge Bertasius Photography)




2 komentáře u článku “Co jsou to pasivní domy?”

  1. Zora Stupňánková // 21.3.2018 v 18:13 // Odpovědět

    Dovolím si drobnou poznámku,
    cena pasivního domu není zásadně vyšší proti „běžné“ stavbě.
    Určitě kvalitní zpracování detailů bude nákladnější, ale to se vrátí v kvalitě stavby.
    S využitím dotace NZU se ceny vyrovnají, takže Pasivní dům je dobrá volba :). Jedná se nejen o úspory, ale také zdravé vnitřní prostředí.
    Info o PD: http://www.pasivnidomy.cz

Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*