Chcete vlastní bydlení? Není na co čekat!

Chcete vlastní bydlení? Není na co čekat!
Po vlastním bydlení touží téměř každý. Jedná se o o specifikum České republiky, protože ve vyspělých zemích je zcela běžné, že lidé bydlí v pronájmech. Je pravděpodobné, že tímto směrem se bude nakonec vyvíjet i český realitní trh. Proto pokud si chcete pořídit byt nebo dům v osobním vlastnictví, je nejvyšší čas to řešit. Sazby hypoték i cen nemovitostí jsou na vzestupu.

Trh s nemovitostmi

V posledních letech rostou ceny nemovitostí geometrickou řadou. To platí zejména pro byty ve velkých městech, nejvíce v Praze a v Brně. Hlavním důvodem byly velmi příznivé úrokové sazby hypotečních úvěrů, které se svého času blížily k hranici 1 %.

V kombinaci s postupně rostoucí kupní silou obyvatel to znamenalo, že se výrazně zvýšil zájem o nákup nemovitostí prostřednictvím hypoték. Díky tomuto trendu došlo, zcela logicky, k postupnému nárůstu cen.

Hypotéky a jejich budoucnost

Vypadá to, že nízkým úrokovým sazbám „zvoní hrana“. Sazby hypotečních úvěrů pomalu rostou a někteří ekonomové odhadují, že již během letošního roku překročí hranici 3 %. Pokud se tak stane, bude se jednat o více jak 100 % nárůst oproti dřívějšku.

Aktuálně lze získat nejlepší hypotéku přibližně mezi 2,1 – 2,4 %. Vývoji cen hypoték příliš nepomohla ani Česká národní banka, která začala zvyšovat základní úrokové sazby. I to je ukazatel, že by úrokové sazby hypotečních úvěrů mohly nadále růst.

Hypotéka dnes nebo později?

Rozhodnutí, zda se kvůli nákupu nemovitosti zadlužit dnes nebo později, je na každém člověku. Jedná se o zásadní životní krok, který za vás nemůže nikdo rozhodnout. Na základě výše uvedených skutečností je ovšem pravděpodobné, že ceny hypotečních úvěrů se budou v nejbližších měsících pomalu zvyšovat.

Podobnou situaci lze predikovat i na trhu s nemovitostmi, zejména ve velkých městech, kde jsou vysoké platy. Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a pokud nedojde k nějaké zásadní celosvětové ekonomické krizi, jejich vývoj se zřejmě nezmění. V této souvislosti se hodně spekuluje o tom, zda nejsou současné ceny ovlivněny tzv. realitní bublinou, která brzy praskne. Názory odborníků se liší, takže ani zde vám nikdo neporadí. Pravdou ale je, že z dlouhodobého hlediska se ceny nemovitostí zvyšují. Nezávisle na krátkodobých výkyvech. Tedy pravděpodobně není žádný důvod k tomu, aby došlo ke změně.

Proto se domníváme, že je výhodnější požádat o hypotéku dnes, než později. Ovšem rozhodnout se musí každý sám.

Jak si vybrat hypotéku

Hypotéka znamená dluh na mnoho let. Nejčastěji se jedná o 20 – 30 let. Z toho důvodu je velmi důležité si vybrat ten správný hypoteční produkt.

Mezi základní ukazatele, které byste určitě neměli přehlédnout, patří:

  • úroková sazba
  • celkové náklady na poskytnutí hypotéky (poplatky za poskytnutí úvěru, za vedení hypotečního účtu, za změny ve smlouvě a ve splátkách, za odhad nemovitosti apod.)
  • doba fixace úrokové sazby (období, po které máte garantovanou úrokovou sazbu)

Naše další rady:

  • Při výběru poskytovatele hypotečního úvěru buďte důslední a snažte se porovnat co největší množství nabídek. Velkou pomocí je v tomto směru online srovnání hypoték.
  • Také si dobře zvažte, jak velkou hypotéku potřebujete a za jak dlouho jste schopni ji splatit. Kratší doba splácení znamená vyšší splátky a naopak.
  • Možná vás to překvapí, ale při jednání o hypotéce můžete zkusit v bance smlouvat. Ovšem musíte mít silné a pravdivé argumenty. Pokud vám jinde nabízejí lepší podmínky, může se je pokusit konkurence nejenom vyrovnat, ale i vylepšit.
  • Zapomenout byste neměli ani na to, že když si pořídíte starší nemovitost, budete muset investovat do rekonstrukce. V konečném důsledku tak může být nákup staršího bytu nebo domu nákladnější, než novostavba.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s portálem bezvamoney.cz. Jde o nezávislý srovnávač finančních produktů od ověřených poskytovatelů. Pokud hledáte výhodnou půjčku nebo pojištění, neváhejte portál bezvamoney.cz navštívit. Kromě toho zde najdete také řadu užitečných rad, jak zkrotit vlastní finance.
Přidat komentář k článku

Your email address will not be published.


*